Finansinspektionen har dömt ut tilläggsbeloppen till det vite som förelagts Danko Koncar

Pressmeddelande 6.11.2025

Finansinspektionen har den 5 november 2025 dömt Danko Koncar att betala de tilläggsbelopp som influtit på det löpande vitet under tiden 17.9.2020–16.9.2021, sammanlagt 120 000 000 euro. Vitets tilläggsbelopp har dömts ut, eftersom Koncar inte har lämnat ett offentligt uppköpserbjudande på aktierna i Afarak Group Oyj och inte framfört en giltig anledning till varför förpliktelsen inte har uppfyllts. Koncars försummelse att följa bestämmelserna om skyldigheten att lämna ett uppköpserbjudande har bidragit till att försvaga förtroendet för värdepappersmarknaden.

Finansinspektionen ålade genom sitt beslut av den 21 februari 2018 Koncar att lämna ett offentligt uppköpserbjudande på aktierna i Afarak och förenade beslutet med ett löpande vite för att effektivera förpliktelserna. Detta beslut har vunnit laga kraft. Koncars tidsfrist för att offentliggöra ett offentligt uppköpserbjudande löpte ut en månad efter delfåendet av beslutet, dvs. den 16 juni 2018.

Det nu fattade beslutet om utdömande av tilläggsbelopp till vitet har inte vunnit laga kraft. Koncar har rätt att överklaga beslutet hos Helsingfors förvaltningsdomstol inom 30 dagar från delfåendet av beslutet. Information om huruvida beslutet vunnit laga kraft finns på Finansinspektionens webbplats.

De förpliktelser och löpande viten som förelagts Koncar förblir i kraft även efter att vitets tilläggsbelopp utdömts. 

Närmare upplysningar:

Byråchef Sari Helminen. Intervjuförfrågningar koordineras av kommunikationens mediajour, telefon 09 183 50 30, vardagar kl. 9–16.

Finansinspektionens beslut (pdf, på finska)