Bedömningen av sanktionsrisken har uppdaterats: betaltjänstleverantörerna har mest att förbättra i sina åtgärder för att iaktta sanktionsbestämmelserna och de nationella frysningsbesluten
Finansinspektionen har publicerat en sammanfattning av den uppdaterade bedömningen av sanktionsrisken inom de sektorer som den utövar tillsyn över med stöd av penningtvättslagen. Den föregående sammanfattningen av bedömningen av sanktionsrisken publicerades hösten 2024. I bedömningen av sanktionsrisken bedöms verksamhetsprinciper, förfaranden och intern kontroll för iakttagande av sanktionsbestämmelserna och de nationella frysningsbesluten inom varje sektor i förhållande till riskexponeringen inom sektorn. I bedömningen av sanktionsrisken bedöms däremot inte risken för att bryta mot sanktionerna inom de olika sektorerna.
Enligt den uppdaterade riskbedömningen har det inte inträffat någon betydande förändring i exponeringen för sanktionsrisker. Riskexponeringen har ökat inom branscher där det tillhandahålls olika gränsöverskridande betaltjänster som gör det möjligt att snabbt och enkelt överföra tillgångar från en plats till en annan. Sådana är till exempel kredit- och betalningsinstitut som tillhandahåller internationella betaltjänster, registrerade betaltjänstleverantörer och leverantörer av kryptotillgångstjänster.
När det gäller riskhanteringsmetoderna fästes i uppdateringen särskild uppmärksamhet vid huruvida det har inträffat någon positiv utveckling i tillsynsorganens riskhanteringsmetoder på basis av de uppgifter som inrapporterats i den årliga rapporten om risker och kontroller som gäller penningtvätt och finansiering av terrorism efter det att Finansinspektionens föreskrifter och anvisningar (4/2023) Kundkännedom i anslutning till iakttagandet av sanktionsbestämmelser och nationella frysningsbeslut trädde i kraft den 1 mars 2024. När det gäller riskhanteringsmetoderna har också resultaten av Finansinspektionens tillsynsåtgärder 2024 och 2025 beaktats.
När det gäller riskhanteringsmetoderna har utvecklingen varit positiv särskilt inom försäkringssektorn och bland fondbolagen med auktorisation (UCITS och AIF-förvaltare). Däremot har betaltjänstsektorns riskhanteringsmetoder inte utvecklats tillräckligt med beaktande av sektorns exponering för sanktionsrisker.
Bedömningen av sanktionsrisken stödjer Finansinspektionens riskbaserade tillsyn till den del det är fråga om tillsynen över förpliktelserna enligt 3 kap. 16 § i penningtvättslagen. På grund av resultaten av uppdateringen av bedömningen av sanktionsrisken kommer tillsynsåtgärder att riktas till de sektorer där riskhanteringsmetoderna inte är tillräckliga med avseende på riskexponeringen.
Närmare upplysningar lämnas av
Pekka Vasara, byråchef, Bekämpning av penningtvätt, pekka.vasara(at)fiva.fi eller tfn 09 183 5513.
Bilaga
Sammanfattning av bedömningen av sanktionsrisk 2025