Blogi 17.7.2025 – 7/2025

Sääntelyä muuttuvassa maailmassa – kesä maksupalvelun tarjoajien valvonnan tiimissä Finanssivalvonnassa

Kuva kesätyöbogiin Vilja Härkönen.JPG

Vilja Härkönen työskentelee Finanssivalvonnassa kesätyöntekijänä Digitalisaatio ja analyysi -osastolla kesän 2025 ajan.

Kesäterveiset Finanssivalvonnasta! Olen Vilja, elokuussa valmistuva ekonomisti Vaasan yliopistosta ja Fivan Maksupalvelut ja järjestelmävalvonta -toimiston kesätyöntekijä Digitalisaatio ja analyysi -osastolla.  

Opintojeni aikana olen painottanut osaamiseni kehittämistä erityisesti talousrikollisuuden torjunnassa. Kirjoitin kandidaatintutkielmani pankkien rahanpesun estämisen tehokkuudesta, kun taas pro gradu -tutkielmani keskittyi Venäjän talouskasvun muutoksiin pakotteiden seurauksena. Kiinnostukseni näitä teemoja kohtaan saivat minut hakemaan kesätöihin Finanssivalvonnalle, sillä tiesin kyseisten teemojen olevan merkittäviä Fivan ja Suomen Pankin jokapäiväisessä toiminnassa. Aikaisempi työkokemukseni finanssisektorilta antoi myös hyvän pohjan hypätä mukaan maksupalvelun tarjoajien valvonnasta vastaavaan tiimin kesävalvojaksi.

Maksupalvelun tarjoajien valvonnasta vastaava tiimi huolehtii maksupalvelutarjoajien hakemus- ja lupaprosesseista sekä jatkuvasta valvonnasta. Päivittäisiin työtehtäviini kuuluvat muun muassa hakemus- ja lupaprosesseihin liittyvät dokumentaatioiden arvioinnit sekä viestintä prosessin etenemisestä. Vastaan lisäksi asiakasyhteydenottoihin, jotka liittyvät maksupalveluihin ja niiden valvontaan sekä päivitän valvottavarekisteriä muutosten astuessa voimaan. Olen päässyt myös kehittämään osaamistani digivalvonnan puolelta ollessani mukana järjestelmävalvonnan projekteissa. Erityisen innostavaa on tiimimme näköalapaikka digitalisaation ja kehittyvien maksupalveluiden ytimessä, mikä tarjoaakin jatkuvasti uutta opittavaa ja omaksuttavaa.

Lakipykälien hyödyntäminen osana päivittäistä työntekoa on osoittautunut kiinnostavaksi. Tilanteet ovat usein uniikkeja ja monialaisia, joihin lainsäädäntö – erityisesti maksulaitos- ja maksupalvelulaki – tarjoaa erinomaiset lähtökohdat päätöksenteon tueksi. Näiden soveltamisen lisäksi ongelmanratkaisukyky ja laajojen asiakokonaisuuksien hahmottaminen ovat keskeisiä taitoja tehtävässäni. Taloustieteen opintoni ovat tukeneet tätä kokonaisuutta erinomaisesti.

Ajatukseni siitä, että Finanssivalvonnassa olisi pelkästään juristeja töissä, osoittautui vääräksi. Osaamista löytyy jo meidänkin tiimimme sisältä monipuolisesti eri aloilta! Finanssivalvonta on organisaationa erinomainen näin alkuvaiheen urakehityksen kannalta, sillä täällä pääsee sukeltamaan todella syvälle finanssimarkkinoiden toimintaan. Fivan mielenkiintoinen työympäristö ja osaavat kollegat ovat itselleni tärkeitä tekijöitä myös työssä viihtymisen ja motivaation kannalta. Odotankin loppukesältä lisää kiinnostavia kohtaamisia kollegoiden kanssa sekä oman asiantuntijuuteni kehittämistä.

Viimeisenä mainittakoon meidän upea kesätyöporukkamme! Viikoittaiset torstailounaat ja kahvihetket porukalla piristävät työviikkoa. Perinteiset kesäjuhlat ja niiden järjestelyihin osallistuminen toivat myös hyvää vastapainoa arkeen. Voin suurella lämmöllä suositella Finanssivalvontaa ja Suomen Pankkia kesätyöpaikkana.

Mukavaa loppukesää!