EIOPA on aloittanut konsultaatiot vahinko- ja henkivakuutusyritysten Solvenssi II -raportointimuutoksista
Euroopan vakuutus- ja lisäeläkeviranomainen (EIOPA) on käynnistänyt kuulemisen Solvenssi II -direktiivin mukaisten valvontaraportointi- ja julkistamisvaatimusten muutoksista, joiden tavoitteena on samalla keventää raportointitaakkaa.
Valvontaraportointia ja julkistamista koskevien teknisten täytäntöönpanostandardien (ITS) muutosten lisäksi paketti sisältää myös luonnoksen tarkistetuista ohjeista, jotka koskevat finanssimarkkinoiden vakautta varten koottavaa raportointia.
Raportointivaatimusten tarkistuksen käynnisti alun perin Solvenssi II -direktiiviin tulevat muutokset. Samalla tarkistus tarjosi tilaisuuden osallistua Euroopan komission aloitteeseen, jolla pyritään parantamaan eurooppalaisten yritysten kilpailukykyä vähentämällä raportointitaakkaa vähintään 25 prosentilla kaikilla toimialoilla.
Raportoinnin kevennys saavutetaan vähentämällä tiettyjä raportteja, hyödyntämällä suhteellisuusperiaatteita enemmän mm. raportointikertoja vähentämällä ja ottamalla käyttöön teknisiä yksinkertaistuksia. Samoin havaittuja virheitä ja epäjohdonmukaisuuksia korjataan. Uusia tietoja ehdotetaan kerättäväksi vakuutusyhtiöiltä vain hyvin rajoitetusti.
Kuulemisprosessi
Sidosryhmien on mahdollista toimittaa kommentteja EIOPAlle EU-kyselyn kautta viimeistään 10. lokakuuta 2025. Kaikki vastaukset julkaistaan EIOPAn verkkosivuilla, ellei toisin pyydetä.
Finanssivalvonta kannustaa valvottaviaan ja muita sidosryhmiään aktiivisesti seuraamaan ja osallistumaan EIOPAn konsultaatioihin.
Lisätietoja antaa
Vesa Ronkainen, ryhmäpäällikkö, puhelin 09 183 5704 tai vesa.ronkainen(at)finanssivalvonta.fi