Kannanotto 3/2011 - 27.6.2011 

Finanssivalvonnan kannanotto muiden kuin UCITS-rahastojen ja yhteissijoitusyritysten osuuksien markkinoinnista Suomessa (non-UCITS) 

1 Normiperusta ja kansainvälinen sääntelyviitekehys

Muiden kuin UCITS-rahastojen ja yhteissijoitusyritysten osuuksien markkinointia säännellään sijoitusrahastolain (48/1999, SRL) 129-132 §:ssä. Finanssivalvonnalle on annettu valtuudet tarkentaa lain määräyksiä SRL 129 §:n 2 momentissa, 130 §:n 2-3 momentissa, 131 §:ssä ja 132 §:ssä. Valtuuksien mukaisesti Finanssivalvonta antaa kannanoton yhteissijoitusyritysten (non-UCITS) osuuksien markkinoinnin käynnistämiseen liittyvistä velvoitteista, markkinointiluvan tarpeellisuudesta, tiedonantovelvollisuuden alaisen materiaalin käännösvaatimuksista, markkinoinnissa käytettävästä kielestä ja markkinoinnin lopettamista koskevasta menettelystä. Tämä kannanotto kumoaa Rahoitustarkastuksen 28.2.2007 antaman tulkinnan yhteissijoitusyritysten (UCITS, non-UCITS) osuuksien markkinoinnista Suomessa (1/2007).

Finanssivalvonnan 22.8.2006 antama standardi (2.2) rahoituspalveluiden ja rahoitusvälineiden markkinoinnista koskee myös kaikkia yhteissijoitusyrityksiä ja niiden markkinointia Suomessa.

2 Yhteissijoitusyrityksen määritelmä

Yhteissijoitusyrityksellä tarkoitetaan ulkomaista sijoitusrahastoa ja siihen rinnastettavaa yhteistä sijoitustoimintaa harjoittavaa ulkomaista yritystä (SRL 2 § 1 momentti 10 kohta). Yhteissijoitusyrityksen osuuksia pidetään arvopaperimarkkinalain (495/1989, AML) 1 luvun 2 §:n 1 momentin 5 kohdan mukaisesti arvopapereina.

Yhteissijoitusyritykset voidaan jaotella seuraavasti:

a) Euroopan talousalueeseen kuuluvassa valtiossa toimiluvan saaneet yhteissijoitusyritykset, jotka kotivaltionsa lainsäädännön perusteella täyttävät sijoitusrahastodirektiivissä (2009/65/EY) asetetut edellytykset (UCITS-rahasto); ja

b) muut ulkomaiset yhteissijoitusyritykset, joita ovat sekä Euroopan talousalueeseen kuuluvassa valtiossa toimiluvan saaneet muut kuin UCITS-rahastot että Euroopan talousalueeseen kuulumattomassa valtiossa toimiluvan saaneet yhteissijoitusyritykset (jäljempänä yhteisesti non-UCITS-rahasto).

Non-UCITS-rahasto, joka markkinoi osuuksiaan Suomessa myös muille kuin ammattimaisille sijoittajille, tarvitsee Finanssivalvonnan antaman markkinointiluvan (SRL 1 § 2 momentti). SRL 129 §:n mukaisen markkinointilupahakemuksen tulee sisältää SRL 130 §:n mukaiset asiakirjat ja tiedot.

3 Markkinointilupa

Non-UCITS-rahasto tarvitsee osuuksiensa markkinoinnin aloittamiseen Suomessa Finanssivalvonnan antaman markkinointiluvan. Markkinointilupaa ei kuitenkaan tarvita, jos rahasto markkinoi osuuksiaan ainoastaan ammattimaisille sijoittajille. Tällaiseen markkinointiin ei sovelleta SRL:a. Jos yhteissijoitusyrityksen osuus on luonteeltaan arvopaperi (muu kuin AML 1 luvun 2 §:n 1 momentin 5 kohdan mukainen), markkinointiin sovelletaan kuitenkin arvopaperimarkkinalain yleisiä markkinointia ja tiedonantovelvollisuutta koskevia säännöksiä (AML 2 luku 1-2 §).

AML:n esitevelvollisuutta koskevat säännökset soveltuvat ainoastaan suljettujen yhteissijoitusyritysten markkinointiin. Valtiovarainministeriön asetuksessa AML 2 luvussa tarkoitetusta esitteestä (23.6.2005/452) todetaan, että AML:n mukaista esitevelvollisuutta ei ole, jos tarjotaan tai julkisen kaupankäynnin kohteeksi haetaan SRL:ssa tarkoitetun sijoitusrahaston tai avoimen yhteissijoitusyrityksen osuuksia (7 § 1 momentti 1 kohta, VMA 452/2005). Koska SRL:a ei sovelleta avointen non-UCITS-rahastojen markkinointiin, jos kohderyhmä on rajattu ainoastaan ammattimaisiin sijoittajiin, ei tällaisen non-UCITS-rahaston osuuksien markkinoinnissa määrämuotoista tiedonantovelvollisuutta synny SRL:n eikä AML:n nojalla.

4 Markkinoinnin määritelmä

Osuuksien markkinointia on Finanssivalvonnan käsityksen mukaan niiden kaikenlainen myynnin edistäminen Suomessa. Täten osuuksien markkinointia on esimerkiksi niiden mainostaminen joukkotiedotusvälineissä, suoramarkkinointi (puhelimella, faksilla, postin välityksellä, internetissä) sekä sijoittajille erikseen järjestettävät tilaisuudet. Samoin markkinointia on mainosmateriaalin tai esitteiden jakaminen taikka suullisen informaation antaminen yhteissijoitusyrityksen tai sen asiamiehen toimipaikassa tai sijoittajille erikseen järjestetyissä tilaisuuksissa.

Finanssivalvonnan näkemyksen mukaan seuraavissa tilanteissa Suomessa markkinoinnin tunnusmerkit eivät täyty, eikä markkinointilupaa vaadita:

a) Asiakaskohtaisen sopimuksen perusteella itsenäisesti asiakkaansa varoja hoitava omaisuudenhoitaja (ns. täyden valtakirjan omaisuudenhoitaja) merkitsee non-UCITS-rahaston osuuksia asiakkaalleen tätä kuulematta.

b) Arvopaperinvälittäjä merkitsee jonkin non-UCITS-rahaston osuuksia asiakkaansa puolesta asiakkaan nimenomaisesta aloitteesta.

c) Suomalaiset sijoittajat voivat internetistä löytää non-UCITS-rahaston kotisivut ja merkitä niiden kautta rahasto-osuuksia. Tätä ei katsota palvelun tarjoamiseksi rajan yli, jos yhteissijoitusyritys ei muutoin markkinoi palvelujaan tai välittämiään non-UCITS-rahaston osuuksia Suomessa eikä sen tarkoituksena ole Suomessa asuvien asiakkaiden hankinta. Lisäksi yhteissijoitusyrityksen internetsivuilla tai muussa materiaalissa ei saa olla erityisesti Suomessa asuville sijoittajille kohdistettuja tietoja tai ohjeita.

Sijoitusrahastojen osalta ei eroteta markkinointia ja tarjoamista erillisiksi käsitteiksi, vaan jo markkinointitoimenpiteiden aloittaminen edellyttää markkinointiluvan hakemista. Velvollisuus ei ala vasta tarjottaessa (merkintöjen vastaanottaminen) non-UCITS-rahastojen osuuksia.

Sijoitussidonnaisten (ns. unit link) vakuutusten markkinointia ei katsota yhteissijoitusyrityksen markkinoinniksi, vaan kyseessä on vakuutustuotteen markkinointi, johon ei sovelleta SRL:a.

5 Tiedonantovelvollisuuden alainen materiaali

5.1 Non-UCITS-rahaston markkinointilupahakemukseen liitettävät tiedot

Non-UCITS-rahaston on liitettävä markkinointilupahakemukseen, sääntöjen tai yhtiöjärjestyksen, rahastoesitteen, yksinkertaistetun rahastoesitteen, uusimman vuosikertomuksen sekä sen jälkeen julkistetun puolivuotiskatsauksen lisäksi seuraava materiaali:

a) Perustiedot yhteissijoitusyrityksestä

  • virallinen nimi ja mahdollinen markkinointinimi
  • kun yhteissijoitusyritys on non-UCITS-rahasto eli se ei täytä sijoitusrahastodirektiivin vaatimuksia, miten se niistä poikkeaa

b) Yhteissijoitusyrityksen osuuksien markkinointijärjestelyt Suomessa ja osuuksien merkintä

  • selvitys suunnitelluista markkinointitavoista (esimerkiksi joukkoviestimet, suoramarkkinointi puhelimitse, faksilla tai internetissä, erilliset sijoittajille järjestettävät tilaisuudet)
    miten ja missä yhteissijoitusyrityksen osuuksia voidaan merkitä ja kuinka sijoittaja suorittaa merkintätoimenpiteeseen liittyvät maksunsa yhteissijoitusyritykselle
  • mitä kuluja merkintämaksun suorittamisesta aiheutuu sijoittajalle
  • missä valuutassa maksut on suoritettava
  • yhteissijoitusyrityksen Suomessa käyttämän asiamiehen nimi ja yhteystiedot sekä asiamiehen rooli suhteessa yhteissijoitusyritykseen ja sijoittajaan.

c) Osuuksien säilytys

  • miten osuuksien säilytys on järjestetty.

d) Maksujen suorittaminen osuudenomistajille.
Jos yhteissijoitusyritys jakaa osuudenomistajille tuottoa, on selvitettävä

  • kuinka tuotto suoritetaan sijoittajalle
  • milloin tuotto maksetaan
  • missä valuutassa tuotto maksetaan
  • mitä kuluja valuutan vaihdosta sijoittajalle mahdollisesti syntyy
  • miten valuutanvaihtokurssi määräytyy
  • kuinka sijoittajan tuottoa verotetaan.

e) Osuuksien lunastamistavat Suomessa

  • miten lunastusvaatimus esitetään
  • miten lunastettavan osuuden hinta määräytyy
  • missä ajassa asiakas saa maksun lunastettavasta osuudesta
  • missä valuutassa lunastukset tapahtuvat
  • miten määräytyy valuutanvaihtokurssi, jos lunastukset tapahtuvat yhteissijoitusyrityksen laskennallisesta valuutasta poikkeavassa valuutassa.

f) Miten ja missä pidetään saatavilla asiakirjat ja tiedot, jotka yhteissijoitusyritys on velvollinen julkistamaan

  • voiko sijoittaja saada asiakirjoja esim. asiamieheltä Suomessa
  • mistä sijoittaja voi tilata asiakirjat (asiakirjojen pitää olla maksutta tilattavissa Suomeen tai muuten sijoittajan saatavissa siten, että tämän ei tarvitse hakea aineistoa toisesta valtiosta)
  • miten osuudenomistajille tiedotetaan yhteissijoitusyritystä koskevista muutoksista yhteissijoitusyrityksen sääntöjen taikka yhtiöjärjestyksen ja/tai rekisteröintivaltion lainsäädännön perusteella (ks. ilmoituksista jäljempänä alaluku 6.2)
  • miten yhteissijoitusyrityksen osuuden arvon julkistaminen tapahtuu.

Non-UCITS-rahaston tulee liittää markkinointilupahakemukseen kotivaltion toimivaltaisen viranomaisen antama todistus siitä, että non-UCITS-rahasto on saanut kotivaltiossaan toimiluvan ja että se on viranomaisen valvonnassa.

Edellä luetellun materiaalin lisäksi markkinointilupahakemukseen on liitettävä:

1. uusimman puolivuotiskatsauksen jälkeen ilmestynyt neljännesvuosikatsaus
2. selvitys siitä, että yhteissijoitusyrityksen rekisteröintivaltion sijoittajansuojaa ja valvontaa koskeva lainsäädäntö vastaa Euroopan unionin lainsäädännössä määriteltyjä perusteita ja että yhteissijoitusyritystä valvovan viranomaisen ja Finanssivalvonnan yhteistyö on riittävässä määrin varmistettu.

Kielivaatimukset käyvät ilmi alaluvusta 6.1 jäljempänä.

Jollei non-UCITS-rahasto ole sen kotivaltion lainsäädännön perusteella velvollinen laatimaan ja julkistamaan edellä mainittuja asiakirjoja tai jos Finanssivalvonta ei katso asiakirjojen vastaavan riittävällä tavalla suomalaisilta erikoissijoitusrahastoilta (non-UCITS) vaadittavia asiakirjoja, asiakirjat on laadittava Suomessa tapahtuvaa markkinointia varten noudattaen suomalaisille erikoissijoitusrahastoille SRL:ssa asetettuja vaatimuksia.

Non-UCITS-sateenvarjorahaston markkinointilupahakemuksen Finanssivalvonta käsittelee jokaisen alarahaston osalta erikseen eikä markkinointilupaa myönnetä sateenvarjorahaston kaikille alarahastoille automaattisesti. Kun non-UCITS-sateenvarjorahasto haluaa aloittaa uuden alarahaston markkinoinnin Suomessa, käynnistyy kyseisen alarahaston osalta uusi markkinointilupakäsittely.

Markkinointilupa voidaan myöntää, jos sijoittajan katsotaan saavan SRL:n 129 §:n 1 momentin mukaista suojaa ja non-UCITS-rahasto sijoituspolitiikaltaan ja muuten täyttää suomalaiselle erikoissijoitusrahastolle (non-UCITS) asetettavat vaatimukset. Finanssivalvonta katsoo, että riittävä sijoittajansuoja täyttyy, jos osuudenomistajien voidaan katsoa saavan SRL:ssa tarkoitettua suojaa riittävästi vastaavan suojan, ja edellyttäen, että non-UCITS-rahaston kotivaltion lainsäädännön mukaan se on sellaisen valvonnan alainen, joka vastaa Euroopan yhteisön lainsäädäntöä, ja sitä valvovan viranomaisen sekä Finanssivalvonnan yhteistyö on riittävässä määrin varmistettu.

6 Kielivaatimukset

6.1 Tiedonantovelvollisuuden alaisessa aineistossa käytettävä kieli

Tiedonantovelvollisuuden alainen materiaali on aina toimitettava alkuperäiskielellä sekä tarvittavilta osin käännettynä siten kuin jäljempänä esitetään. Jos alkuperäiskieli on suomi tai ruotsi, materiaalia ei tarvitse toimittaa englanniksi.

Käännöksien on oltava samansisältöisiä kuin alkuperäiskieliset asiakirjat. Käännöksiä ei tarvitse todistaa oikeiksi. Niiden oikeellisuus ja sisältö ovat yhteissijoitusyrityksen vastuulla.

Non-UCITS-rahaston on toimitettava seuraavat asiakirjat suomeksi tai ruotsiksi:
1. säännöt tai yhtiöjärjestys
2. rahastoesite
3. yksinkertaistettu rahastoesite
4. suomalaisille sijoittajille jaettava erillinen asiakirja markkinoinnin järjestämisestä (voidaan laatia pelkästään suomeksi tai ruotsiksi)
5. muu kotivaltiossa julkaistava markkinointimateriaali.

Seuraavat asiakirjat on käännettävä englanniksi (paitsi jos alkuperäiskieli on suomi tai ruotsi):
1. vuosikertomus
2. puolivuotiskatsaus
3. neljännesvuosikatsaus.

Lisäksi non-UCITS-rahaston on aina julkaistava merkintä- ja lunastuslomakkeensa suomen tai ruotsin kielellä.

Non-UCITS-rahaston tiukemmat käännösvaatimukset johtuvat rahastojen erityispiirteistä. Finanssivalvonnan näkemyksen mukaan riittävän sijoittajansuojan varmistamiseksi non-UCITS-rahastojen UCITS-rahastoista poikkeava toiminta ja sijoituspolitiikka on tuotava esille suomen tai ruotsin kielellä.

6.2 Muut yhteissijoitusyritystä koskevat ilmoitukset osuudenomistajille

Suomessa markkinoitavan yhteissijoitusyrityksen on julkistettava sellaiset sitä koskevat ilmoitukset, jotka sen on annettava osuudenomistajille kotivaltion lainsäädännön, yhteissijoitusyrityksen sääntöjen, yhtiöjärjestyksen tai esitteiden taikka kotivaltion käytännön mukaan. Ilmoitukset voivat koskea esim. lunastusten keskeyttämistä, ilmoittamista arvolaskentavirheistä, ilmoitusta salkunhoitajan vaihdosta. Osuudenomistajia on kohdeltava yhdenvertaisesti, joten ilmoitukset on annettava aina kaikille osuudenomistajille samalla tavalla osuudenomistajan kotivaltiosta riippumatta.

Ulkomaisen yhteissijoitusyrityksen Suomessa annettavat ilmoitukset voidaan suomen tai ruotsin kielen sijasta julkistaa englanniksi, mikäli siitä on ilmoitettu osuudenomistajille alaluvussa 5f tarkoitetussa asiakirjassa.

6.3 Markkinoinnissa käytettävä kieli

Markkinoitaessa non-UCITS-rahastoa muille kuin ammattimaisille sijoittajille on lähtökohtaisesti aina käytettävä suomen tai ruotsin kieltä.

Pääsäännöstä voidaan kuitenkin poiketa seuraavissa tilanteissa.

a) Arvopaperinvälittäjän on AML 4 luvun 4 §:n 2 momentin mukaan annettava asiakkaalle sijoituspalvelusta ja sen kohteena olevista arvopapereista ne tiedot, joilla saattaa olla olennaista vaikutusta asiakkaan päätöksentekoon. Tällä perusteella Finanssivalvonta katsoo, että arvopaperinvälittäjän markkinoidessa asiakkaalleen yhteissijoitusyrityksen osuuksia, markkinoinnissa voidaan käyttää Suomessa rahoitusmarkkinoilla yleisesti käytettyä kieltä (englanti).

b) Jos yhteissijoitusyrityksen erillinen markkinointitilaisuus järjestetään pelkästään ammattimaisille sijoittajille, voidaan tilaisuudessa käyttää Suomessa rahoitusmarkkinoilla yleisesti käytettyä kieltä (englanti).

6.4 Yhteissijoitusyrityksen nimen käyttäminen markkinoinnissa

Kaikessa yhteissijoitusyrityksen tiedonantovelvollisuuden alaisessa materiaalissa sekä markkinointiaineistossa on käytävä ilmi yhteissijoitusyrityksen virallinen nimi. Jos yhteissijoitusyritys aikoo käyttää markkinoinnissa jotakin muuta kuin virallista nimeä (ns. markkinointinimi), pitää siitä ilmoittaa Finanssivalvonnalle. Vaikka markkinoinnissa käytettäisiin markkinointinimeä tai käännöstä virallisesta nimestä, virallisen nimen on silti aina käytävä ilmi samasta aineistosta.
Finanssivalvonta voi tarvittaessa SRL 132 §:n nojalla vaatia, että nimeen liitetään selittävä lisäys.

7 Markkinoinnin aloitusajankohta

Non-UCITS-rahasto saa aloittaa markkinoinnin Suomessa vasta saatuaan Finanssivalvonnalta markkinointiluvan. Non-UCITS-sateenvarjorahaston jokaiselle Suomessa markkinoitavalle alarahastolle myönnetään erillinen lupa.

8 Asiakirjojen ja tietojen ajantasaisuus

Sijoitusrahastolain 129 ja 130 §:ssä tarkoitetut asiakirjat ja tiedot on pidettävä jatkuvasti ajan tasalla. Tyypillisesti asiakirjoihin aiheuttaa muutoksia sateenvarjorahastojen uusien alarahastojen käyttöönotto tai olemassa olevien lakkauttaminen. Muita muutoksia aiheuttavia tekijöitä voivat olla sääntömuutokset yleensä tai säilytysyhteisön vaihtuminen.

Yhteissijoitusyrityksen on viipymättä ilmoitettava asiakirjoissa tai tiedoissa tapahtuneet muutokset Finanssivalvonnalle ja toimitettava sille ajantasaiset asiakirjat. Ajantasaiset asiakirjat on toimitettava Finanssivalvonnalle alkuperäiskielellä ja tarpeellisilta osin käännettynä edellä luvussa 6 määriteltyjen kielivaatimusten mukaisesti. Asiakirjat voidaan toimittaa sähköisesti siten kuin jäljempänä luvussa 9 käy ilmi.

9 Asiakirjojen toimittaminen Finanssivalvonnalle

Ilmoituslomake liitteineen on toimitettava Finanssivalvonnalle postitse asianmukaisilla allekirjoituksilla varustettuna. Ilmoituslomakkeeseen liitettävä materiaali voidaan toimittaa haluttaessa sähköisesti.

10 Lunastusten keskeyttäminen

Suomessa markkinoitavan yhteissijoitusyrityksen pitää ilmoittaa Finanssivalvonnalle, jos se keskeyttää osuuksiensa lunastuksen tilapäisesti.

Tämä perustuu sijoitusrahastodirektiivin 84 artiklan 3 kohtaan, jonka mukaan yhteissijoitusyrityksen on viipymättä ilmoitettava toimivaltaiselle viranomaiselle, jos se päättää lain taikka yhteissijoitusyrityksen sääntöjen tai yhtiöjärjestyksen nojalla väliaikaisesti keskeyttää osuuksien lunastuksen tai takaisinoston. Ilmoitus on tehtävä kaikille viranomaisille, joiden valtioissa yhteissijoitusyritys pitää osuuksiaan kaupan.

11 Markkinoinnin lopetus ja sulautuminen tai jakautuminen

11.1 Osuuksien markkinoinnin lopetus Suomessa

Ennen non-UCITS-rahaston osuuksien markkinoinnin lopettamista yhteissijoitusyrityksen on ilmoitettava päätöksestään Finanssivalvonnalle. Ilmoituksesta on käytävä ilmi non-UCITS-rahaston perustietojen lisäksi seuraavat tiedot:
a) milloin markkinointi lopetetaan
b) missä valtakunnallisessa lehdessä ja milloin ilmoitus julkistetaan.

Finanssivalvonnalle tehtävän ilmoituksen lisäksi yhteissijoitusyrityksen on ennen osuuksien markkinoinnin lopettamista SRL 130 §:n 4 momentin mukaan julkaistava sitä koskeva ilmoitus vähintään yhdessä valtakunnallisessa sanomalehdessä. Ilmoituksessa on annettava tiedot siitä
a) miten maksut suoritetaan osuudenomistajille jatkossa
b) miten ja missä osuuksien lunastamisvaatimukset esitetään sekä
c) miten ja missä pidetään saatavilla asiakirjat ja tiedot, jotka yhteissijoitusyritys on velvollinen julkistamaan.

11.2 Yhteissijoitusyrityksen sulautuminen tai jakautuminen

Yhteissijoitusyrityksen sulautumisesta tai jakautumisesta on ilmoitettava Finanssivalvonnalle ja osuudenomistajille yhteissijoitusyrityksen kotivaltion lainsäädännön mukaisesti.

Mikäli kotivaltion lainsäädäntö ei vaadi lehti-ilmoituksen julkistamista tai henkilökohtaisten kirjeiden lähettämistä osuudenomistajille, edellä alaluvussa 11.1 kuvattua osuuksien markkinoinnin lopettamista koskevaa toimintatapaa on tältä osin noudatettava Suomessa markkinoitavan yhteissijoitusyrityksen sulautuessa tai jakautuessa.

12 Määritelmät

Alarahasto
Sateenvarjorahaston muotoisen ulkomaisen yhteissijoitusyrityksen alla toimiva rahasto, joka ei ole itsenäinen yhteissijoitusyritys.

Ammattimainen sijoittaja
AML 1 luvun 4 §:ssä tarkoitettu taho.

Markkinointilupa
Lupa, joka non-UCITS-rahaston on haettava SRL:n 129 §:n nojalla, jotta yhteissijoitusyrityksen markkinointi saataisiin aloittaa Suomessa, ks. tarkemmin alaluku 3.2. Markkinointilupa myönnetään alarahastokohtaisesti.

Markkinointimateriaali
Vapaaehtoisesti myynnin edistämistä varten laadittu, muu kuin yhteissijoitusyrityksen tiedonantovelvollisuuden alainen materiaali.

Non-UCITS-rahasto
Kansallisen lainsäädännön nojalla perustettu yhteissijoitusyritys, joka ei täytä sijoitusrahastodirektiivin (2009/65/EY) vaatimuksia.

Sateenvarjorahasto
Yhteissijoitusyritys, jonka alla toimii erilaisia sijoituspolitiikkoja noudattavia alarahastoja.

Sijoitusrahastodirektiivi
Euroopan neuvoston direktiivi 2009/65/EY, annettu 13 päivänä heinäkuuta 2009, arvopapereihin kohdistuvaa yhteistä sijoitustoimintaa harjoittavia yrityksiä (yhteissijoitusyritykset) koskevien lakien, asetusten ja hallinnollisten määräysten yhteensovittamisesta (ns. UCITS IV-direktiivi)

Tiedonantovelvollisuuden alainen materiaali
SRL:n 130 §:n 1 momentin 2-7 kohtien mukainen materiaali, ks. tarkemmin luku 5

UCITS-rahasto
Yhteissijoitusyritys, joka täyttää sijoitusrahastodirektiivin (2009/65/EY) edellytykset.

13 Yhteystiedot ja maksut

Postitse lähetettävät ilmoitukset tulee lähettää seuraavaan osoitteeseen:

Finanssivalvonta
Markkinavalvonta
Sijoitustuotteet
PL 159 (Snellmaninkatu 6)
00101 HELSINKI

Sähköisesti toimitettavan materiaalin osoite on funds(at)finanssivalvonta.fi.

Finanssivalvonta perii non-UCITS-rahaston markkinointilupahakemuksen käsittelemisestä toimenpidemaksuhinnaston mukaisen maksun. Maksu peritään jälkikäteen, kun markkinointilupahakemus on käsitelty. Uuden non-UCITS-sateenvarjorahaston alarahaston markkinoinnin aloittamiselle on haettava erillinen lupa ja käsittelystä peritään erillinen maksu. Yhteissijoitusyrityksen markkinoinnin lopettamista koskevasta ilmoituksesta ei peritä toimenpidemaksua.

Lisätietoja

Finanssivalvonnassa antaa markkinavalvoja Johanna Örndahl, puh. 010 831 5306.